O mnie

Moje zdjęcie
Czytaj to co piszę, ja kryję się za słowami.

"Dużo Szaleństwa, więcej Grzechu" E.A. Poe

"Jeśli cnotliwą postać może przybrać diabeł, no, to panowie, macie go przed sobą." John Webster

piątek, 14 września 2012

Nalini Singh
"W ogniu uczuć"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7839-074-9
Data wydania: 2012
Miejsce wydania: Warszawa
Tytuł oryginału: Visions of Heat
Cykl: Psy/Changeling Series
Część: Druga


Wczoraj wieczorem skończyłam czytać drugą część cyklu o Psi. Byłam bardzo ciekawa, czy utrzyma poziom swojej poprzedniczki, czy też zanudzi mnie na śmierć. Żadne z tych przewidywań się nie sprawdziło - książka wypadła po prostu kiepsko. Nie jest nudna, ale nie spełnia moich oczekiwań. Brak jej świeżości, którą miała w sobie pierwsza część. Singh korzysta z niemal identycznego wzorca - kobieta Psi, mężczyzna zmiennokształtny, miłość, szaleństwo, seryjny morderca itp. Za pierwszym razem było oryginalnie i intrygująco, drugi raz to zwykła kalka. Jestem rozczarowana. 
Całe otoczenie w jakim rozgrywa się historia, postacie, wszystko to jest nadal dobre, ale niestety nie potrafi zamazać negatywnego wrażenia spowodowanego przez schematyczną powtarzalność. Skoro autorkę było stać na wymyślenie takiego oryginalnego świata (o którym możesz przeczytać tutaj: "W niewoli zmysłów"), to powinna także móc stworzyć jakąś zupełnie nową fabułę. Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt. Na stronie autorki wyczytałam, że cykl o Psi ma aktualnie 11 części, a w przygotowaniu są kolejne 3. Czy wszystkie są napisane według tego samego schematu? Jeśli tak, to jestem przerażona!

Fabuła
Czerwonowłosa Faith NightStar jest kardynalną Psi z mocą jasnowidzenia. Ze względu na swoje niewyobrażalnie cenne dla rasy moce została umieszczona w zamkniętej rezydencji na obrzeżach miasta. Znajduje się tam odkąd skończyła 3 lata. Od małego wpajano jej, że jeśli towarzyszyli by jej inni ludzie mogłoby dojść do "przeładowania" zmysłów i dziewczyna oszalałaby. Faith odkrywa w sobie niewytłumaczalną tęsknotę za innymi. Jej psychiczne tarcze ledwo skrywają jej rozwijające się emocje. Dziewczyna pewnego dnia, po wyjątkowo niepokojących wizjach przeskoczyła płot swojej rezydencji, tym samym uwalniając się ze swojej złotej klatki. To wtedy spotkała czekającego na nią jaguara Vaughna.  Między nimi wybucha gwałtowne i gorące uczucie. Na przeszkodzie miłości staje nie tylko brak otwartości Faith. Kardynalna nie jest przyzwyczajona do fizycznej obecności innych ludzi, każde dotknięcie jakim obdarza ją jaguar doprowadza ją do omdlenia i niemalże na skraj szaleństwa. Na dodatek rodzina naszej Psi, czyli klan NightStar nie chce stracić jasnowidzącej, która przynosi kolosalne zyski. Pojawia się także tajemnicza ciemność, która zdaje się pożerać bezbronną Faith. Kobieta ma wizje, podczas których widzi jak mordowane są kobiety. Wcześniej będąc w takim stanie ujrzała jak zamordowano jej siostrę (i to wydarzenie poniekąd było impulsem do zmiany jej życia). Postanawia odnaleźć morderce. 

Nie będę się dłużej rozpisywać, jestem zbyt rozczarowana. Liczyłam na to, że ta seria będzie przełomowa, niestety to płonna nadzieja...  Moja ocena: 4/10 - książkę od totalnej krytyki uratował tylko świat, do którego żywię sentyment oraz... niezwykle wyrazisty i seksualnie atrakcyjny Vaughn, jakiego obraz powstał w mojej głowie ;)
 

1 komentarz:

  1. Mam mieszance uczucia co do tej serii. Myślę, że raczej po nią nie sięgnę. ;)
    Pozdrawiam! :*

    OdpowiedzUsuń